اهمیت و عظمت زیارت ۱۳۸۹/۰۵/۱۲

بیان شده توسط استاد علی الله وردیخانی

کتاب: نبوت و امامت

اهمیت و عظمت زیارت

زیارت، امری‌است استحبابی و در صورتی‌که با حضور قلب و شرایط لازم انجام پذیرد، مقبول درگاه الهی است. برای مؤمنین واقعی، زیارت حضرات معصومین علیهم‌السلام در هر جا و هر نقطة عالم امکان‌پذیر است، اما زیارت در مشاهد متبرّکه، احترام و تعظیم خاصی است نسبت به مزور.

از معانی الهیّه زیارت، حرکت معنوی برای پیشرفت اسلام، ارشاد و نجات مردم و بلکه سعادت جامعة بشریت است. کسی که با چنین نیّت و با معرفت به شأن و مقام مزور حرکت کند، مسلّم که آثار عمیق معنوی این اقدام به منصّة ظهور می‌رسد. بنابراین نهایت مغبونیّت است‌که کسی با وجود جمع‌شرایط، از وطن ظاهری خود به آن دیار حرکت نکند.

البته کاملین و واصلین را با حقیقت محض فاصله‌ای نیست و برای آنان فاصله از ظاهر و باطن، همیشه فرعی است، لذا برای مقرّبین درگاه خدا، زیارت زایر از دور و نزدیک یکسان است، و این معنا همواره در زیارتشان منظور است که: ای محبوبین الهی! من از دور یا نزدیک به شما عرض سلام و اظهار درد نمایم و شما را شفیع قرار دهم، شما می‌شنوید، شما قلب عالم و مظهر صفات حق هستید. اما اهمیت این حرکت تبلیغی و تعلیمی به حدّی است‌که در مرتبه‌ای بزرگان دین برای عدّه خاصی آن را در ردیف فرایض شمرده‌اند، به خصوص زیارت حضرت امام حسین(ع) را.زیارت حضرت ثامن الحجج نیز به طور اخصّ توصیه شده و به دلایل مختلف، اجر و ثوابش افضل است از زیارت تمام مشاهد مقدّسه، از جمله آن‌که این بزرگوار را زیارت نمی‌کند جز شیعة خلّص، زیرا معتقدین به امامت ایشان، شیعة اثنی‌عشری هستند.

خداوند تبارک و تعالی در قرآن مجید برای اثبات هر حقیقتی و از جمله توحید، امر به اقامة برهان فرموده است. قبلاً وجیزه‌ای در اثبات توحید مشتمل بر ادّله و براهین منطقیّه و حکمتیّه تحت عنوان «مبدأ و معاد یا ازلیّت و ابدیّت» ارائه شد. اما دلیلی از ادلّه و برهانی از براهین خاصه بر وحدانیت حق‌تعالی، همین بقا، و قباب متبرّکه است. چه براهین و ادلة زیبایی که بر وحدت و قدرت باریتعالی از این اماکن مقدسه اقامه می‌شود، ولی هرکسی را یارای شنیدن آن نیست. این براهین و ادلّه خاصة الهیه را باید به سمع دل از این بقاع و قباب با عظمت شنید.

خدای تبارک و تعالی در عظمت این امکنة متبرکه چنین فرماید: ما اینها را قرار دادیم تا ادلّه و براهین توحید از اینها ظهور کند، اینها محل صعود و نزول ملائک مقرّب شوند و در این مکانها، سیر صعودی طالبین به حدّ اعلا رسد «فی بُیُوتِ اَذِنَ اللهُ اَنْ تُرْفَعَ وَ یُذْکَرَ فیهَا اسْمُهُ یُسَبِّحُ لَهُ فیها بِالْغُدُوِّ وَ الآصالِ».

آری خداوند متعال این بارگاه‌ها و مکان‌های مقدّسه را وسیلة قرب و نجات قرار داده تا ملایک و مردان الهی شبانگاهان و بامداان در آنجا ذاکر شوند. درود بر شما ای خازنان علم خدا، درود بر شما ای نگهبانان اسرار خدا، درود بر شما ای مفسّرین وحی خدا.

مطالب مرتبط :

  1. آداب ظاهری زیارت
  2. اهمیت و عظمت زیارت
  3. عظمت عاشقان
  4. هماهنگی ظاهر و باطن
  5. صالحان ، وارثان زمین
  6. اراده واحد
  7. جبر و اختیار
  8. گفتار دوم

شما می توانید دیدگاهی بفرستید, یا از داخل سایت خود بازتاب کنید.

فرستادن دیدگاه

بستن popup دیدگاه

فرستادن دیدگاه