سلام برامید انبیاء ۱۳۸۹/۰۵/۱۰

بیان شده توسط استاد علی الله وردیخانی

کتاب: نبوت و امامت

سلام بر امید انبیاء

هستی حقیقی انسان مربوط به کمالات اوست. بنابراین کمالات هر انسانی محدودتر دارای همتایان بیشتر، و کمالات هر انسانی وسیع‌تر، دارای همتـایان کمتر، تا برسد به کمالمحض یا صرف وجود که او را همتایی نیست «لَیْسَ کَمَثَلِهِ شَیْءٍ».

مظهر تام صفات کمال محض، وجود مبارک حضرت‌رسول‌اکرم(ص) است. همان‌طوری که کمال محض یا صرف وجود را همتایی نیست، مظهر تام صفات او را که در حقیقت «اسم اعظم» اوست، نیز همتایی نخواهد بود و هر انسان که در برابر این وجود مقدس قرار گیرد، مادون او خواهد بود.

اگر موطنی فرض کنیم و بگوییم که انوار طاهرین با این وجود مقدس متّحدند، البته باز هم در این موطن کثرتی مشهود نیست و این عقیده، نه بر مراتب ناقص می‌افزاید نه از مراتب کامل می‌کاهد. بنابراین آل طاهرین و حضرت مولای زمان سلام الله علیه مظهر تام صفات خدا هستند و مانندی ندارند، خواه به عنوان سالبه‌ای به انتفاء محمول، چنان‌که در فرض اول بیان شد، خواه به عنوان سالبه‌ای به انتفاء موضوع.

شخصیت حضرت مولای زمان جامع شخصیت‌های اجداد کبارش می‌باشد. اوست که دعوت نبوی را تجدید کند؛ اوست که شجاعت و صولت حیدریّه را نشان دهد؛ اوست که عصمت و عفّت فاطمة زهرا را به ظهور رساند؛ اوست که حلم حسن مجتبی را در قیام خود دارد؛ اوست که شجاعت حسینی، سالار شهیدان را ظاهر سازد؛ اوست که عبادت سجاد و طریقة بندگی زین العابدین را نشان دهد؛ اوست که مآثر علمی باقر علوم را متجلّی سازد؛ اوست که آموزش و پرورش مکتب جعفری را تجدید کند؛ اوست که علوم کاظمی را ظاهر سازد و احتجاجات رضوی را با علمای داخلی و خارجی تجدید کند؛ اوست که دارای جود و بخشش تقی متّقی و دارای نقاوت نقوی و کرامت بنی فاطمی می‌باشد؛ اوست دارای هیبت عسکری و صاحب غیبت الهی، اوست که ید قدرت الهی او را برای بروز مصادیق و مفاهیم صفات اولیای خود در پس پردة غیبت نگاه داشته است. اوست آن نیّر اعظمی که نصرت و منصوریّت او به امضای حق رسیده چنان‌که در قرآن مجید به این نصرت اشاره فرموده «وَ مَنْ قُتِلَ مَظْلوماً فَقَدْ جَعَلْنا لِوَلیِّه سُلْطاناً فَلا یُسْرِف فِی الْقَتْلِ اِنَّهُ کانَ مَنْصُوراً»

سلام ما بر تو باد ای مظهر تامّ صفات الهی.

السَّلامُ عَلَیْکَ یا داعِیَ الله؛ سلام ما بر تو باد ای دعوت کنندة خلق به سوی خدا.

السَّلامُ عَلَیْکَ یا بَقِیَّهَ الله؛ سلام بر تو باد ای حجت خدا.السَّلامُ عَلَیْکَ یا میثاقَ الله؛ سلام ما بر تو باد ای عهد و پیمان خدا.

السَّلامُ عَلَیْکَ اَیُّهَا الْعَلَمُ الْمَنْصُور؛ سلام ما بر تو باد ای وجود مقدسی که خدای تبارک و تعالی پرچم عدالت را به دست تو می‌دهد.

وَالْعِلْمُ الْمَسْبُوق؛ سلام ما بر تو باد ای علم موهوب خدا.

السَّلامُ عَلَیْکَ یا وَصِیَّ الاَوْصِیاءِ الْماضین؛ سلام ما بر تو باد ای وصی اوصیاء گذشته.

السَّلامُ عَلَیْکَ یَا ابْنَ الاَنْوارِ الظّاهِرَه؛ سلام ما بر تو باد ای فرزند انوار درخشان.

السَّلامُ عَلَیْکَ یا نُورَ اللهِ الَّذی لایُطْفی؛ سلام ما بر تو باد ای نور خدایی که هرگز خاموش نخواهد شد.

السَّلامُ عَلَی وارِثَ الاَنْبیاءِ وَ خاتِمِ الاَوْصیاءِ وَ عَلَی الْقائِمِ الْمُنْتَظَرِ وَ السَّیْفِ الشّاهِرِ وَ الْقَمَرِ الظّاهِرِ وَ النُّورِ الْباهِرِ؛ سلام ما بر وارث انبیاء و خاتم اوصیاء و قائم منتظر و شمشیر آمیخته و ماه تابان و نور درخشان.

یا مَوْلی اَنْتَ الَّذی تَمْلاَءُ الاَرْضَ قِسْطاً وَ عَدْلاً بَعْدَ مُلِئَتْ جَوْراً وَ ظُلْماً؛ ای مولا تویی آن وجود مقدسی که پر کند روی زمین را از عدل و داد، پس از آن‌که روز زمین از ظلم و جور پر شد.

سلام ما بر ستارة درخشان صبح ازل، دیباچة کتاب عین الحیوه علام، زینت خانة خوان کرم، آیت حقیقت نمای حق‌پرستی، آئینه جمال و کمال خداوندی، نقطة مرکز دایرة امکان، مفسّر و مبیّن کتاب مقدس قرآن، شیرازة کتاب قضا و قدر، گوهر تابناک خزانة سرمدی، تراوش سرچشمة عین الحیوه سرمدی، مظهر الانوار المحمّدی، مهر تابان آسمان، خلاصة معنی و صورت، صدر نشین مصطبة محفل جوهر وحدت و کثرت، دوازدهمین مهر سپهر ولایت، حضرت بقیه الله الاعظم، مهدی موعود، حجه بن الحسن العسکری، عجل الله فرجه الشریف.

مطالب مرتبط :

  1. شایستگان سلام الهی
  2. پیام اموات
  3. تجلی کمال دربروج امامت ۴
  4. هماهنگی ظاهر و باطن
  5. افضلیت برسایر انبیاء

شما می توانید دیدگاهی بفرستید, یا از داخل سایت خود بازتاب کنید.

فرستادن دیدگاه

بستن popup دیدگاه

فرستادن دیدگاه