جهانی بودن قرآن ۱۳۸۹/۰۱/۳۰

بیان شده توسط استاد علی الله وردیخانی

کتاب: نبوت و امامت

جهانی بودن قرآن

قرآن در مطالب خود اختصاص به امّتی از امم مانند امّت عرب و طایفه‌ای از طوایف مانند مسلمین ندارد، بلکه این کتاب آسمانی با طوایف غیر اسلام هم سخن می‌گوید و با همة آن‌ها به احتجاج پرداخته و به سوی علوم و معارف حقّه دعوت می‌کند.

قرآن مجید خطابات بسیاری به کفار و مشرکین و بت‌پرستان دارد، از جمله «فَاِنْ تابُوا وَ اَقامُوا الصَّلوهَ وَ آتوا الزَکوهَ فَاِخْوانَکُمْ فِی الدّینِ»: پس اگر توبه کردند و نماز برپا داشتند و زکوه دادند، برادران شمایند در دین.

قرآن مجید همة اهل کتاب از جمله یهود و نصاری را مخاطب قرار داده، از جمله می‌‌فرماید «یا اَهْلَ الْکِتابِ تَعالَوْا اَلی کَلِمَهٍ سَواءَ بَیْنَنَا وَ بَیْنَکُمْ»: ای اهل کتاب بیائید به سوی کلمه‌ای که برابر است میان ما و شما، و آن این‌که «اَلاّ نَعبُدَ اِلاَّ الله وَ لا نُشْرِکَ بِهِ شَیْأً وَ لا یَتَّخِذ بَعْضُنا بَعْضاً اَرْباباً مِنْ دُونِ اللهِ»: ای اهل کتاب بیائید به سوی کلمه‌ای که برابر است میان ما و شما، یعنی هم شما و هم ما به آن معتقدیم و آن این‌است‌که جز خدا را نپرستیم و انبازی بر او قرار ندهیم و بعضی از ما بعضی دیگر را خدای خویش قرار ندهند.

قرآن با همة طوایف و امم در مقام احتجاج و تکلم برمی‌آید و همه بشریت را موردخطاب قرار می‌دهد. آری در بدو طلوع اسلام ظاهراً خطاب به اهالی جزیره العرب بود، لکن شش سال پس از هجرت به بیرون از جزیره راه یافت.

قرآن مجید کتابی‌است‌که تمام مقاصد کتب آسمانی دیگر و بلکه بالاتر از آن را در بر دارد. قرآن مجید راهنما و چراغ راه و شفاست برای همة مردم بالاخص برای مؤمنین «یا اَیُّهَا النّاسُ قَدْ جائَتْکُمْ مَوْعِظَهٌ مِنْ رَبِّکُمْ شِفاءٌ لِما فِی الصُّدُورِ وَ هُدیً وَ رَحْمَهً لِلْمُؤْمنینَ». خدای تبارک و تعالی آن را مرقات اعتلای بشر قرار داده تا به وسیلة آن خویشتن را به صقع سلامت و سعادت ابدی رساند. این قرآن مجید است‌که این ندا را در سمع جوامع بشریت طنین انداز می‌کند: «تَنْزیلٌ مِنْ حَکیمِ حَمید».

مطالب مرتبط :

  1. لطیف بودن خدا
  2. یکی بودن شریعت و طریقت
  3. فعال سازی ماژول تگ بر اساس هر کتاب
  4. جامعیّت قرآن
  5. قرآن ، معجزه جاویدان
  6. فصاحت و بلاغت قرآن
  7. امام علی (ع) ، مجری قرآن
  8. قرآن نور ازلی حق
  9. پاسخ قرآن و پیشوایان الهی
  10. مفهوم حجاب در قرآن

شما می توانید دیدگاهی بفرستید, یا از داخل سایت خود بازتاب کنید.

فرستادن دیدگاه

بستن popup دیدگاه

فرستادن دیدگاه