سعداء و اشقیاء ۱۳۹۰/۰۲/۰۵

بیان شده توسط استاد علی الله وردیخانی

کتاب: مبدا و معاد

سعداء و اشقیاء

روندگان راه معاد دو قسمند: سعداء و اشقیاء. هر قسمی که قدمی است که بدان قدم روند و جاده‌ای است که بر آن جاده سیر کنند. سعداء دو طایفه‌اند: خواص و خاص‌الخاص. خواص آنانند که به مخالفت نفس و هوی و ترک لذات و شهوات برخاسته و به قدم «یُحِبُّونَه» بر جادة اطاعت روند «وَ اَمّا مَن خافَ مَقامَ رَبِّهِ وَ نَهَی النَّفسَ عَنِ الهَوی فَاِنَّ الجَنَّهَ هِیَ المَأوی».

خاص الخاص آنانند که به معاد «مقعد صدق» می‌رسند و در مقام «عندیّت» ساکن شوند «اِنَّ المُتَّقینَ فی جَنّاتٍ وَ نَهرٍ فی مَقعَدِ صِدقِ عِندَ مَلیکٍ مُقتَدِرٍ».

اما اشقیاء هم دو طایفه‌اند: شقی و اشقی. شقی بعضی عاصیان امّتند که بر موافقت هوای نفس ثابت و بر مخالفت فرمان حق، مصرّ و به قدم استیفای لذات و شهوات بر جادة عصیان به معاد دوزخ و درکات آن رسند: «فَاَمّا مَن طَغی وَ آثَرَ الحَیوهَ الدُّنیا فَاِنَّ الجَحیمَ هِیَ المَأوی».

حضرت رسول اکرم (ص) فرموده: بیشتر چیزی که امت مرا بر دوزخ برد، دهان و فرج است، یعنی به دهان، خوردن حرام و خوردن حلال به طریق اسراف و عدم تفکر قبل از تکلّم، و به فرج، راندن شهوت به طریق حرام.

اما «اشقی» صفت کافر منافق است که به کلّی به طلب دنیا و تمتعات آن روی آورده و عمر خویش را دراستیفای لذات و شهوات نفسانی وحیوانی مصروف داشته وپشت به‌دین وآخرت کرده و نعیم باقی برتنعّم فانی باخته: «وَ مَن کانَ یُریدُ حَرثَ الدُّنیا نُؤتِهِ مِنها وَ مالَهُ فِی الآخِرَهِ مِن نَصیبٍ».

فرق بین شقی و اشقی آن است که شقی اگرچه به شقاوت عصیان گرفتار است، ولی گاهی دلش به سعادت قبول ایمان و تسلیم فرمان حق بر کار است و ممکن است عاقبت نجات یابد. اما اشقی در دوزخ مؤبّد و مخلّد است و در او نور «لا اِلهَ اِلاَّ الله» نباشد که رهایی یابد و اهلیّت شفاعت ندارد، چنان که فرموده: «لا یَصلیها اِلاَّ الاَشقَی الَّذی کَذَّبَ وَ تَوَلّی» که جز چنین کسان در عذاب الهی مخلّد نیست.

مطالب مرتبط :

 1. فصل پنجم: معاد جسمانی و روحانی – تعریف معاد
 2. اقوال مختلف در معاد
 3. تناسخ و انواع آن
 4. فصل ششم: شبهات پیرامون معاد جسمانی – شبهۀ آکل و مأکول
 5. نظریۀ معاد روحانی
 6. معاد جسمانی و روحانی
 7. آزادی در پرتو جهاد
 8. سه نوع جهاد
 9. قول متوقفین
 10. یأس و نومیدی
 11. اسم اللّه
 12. مقدمه

شما می توانید دیدگاهی بفرستید, یا از داخل سایت خود بازتاب کنید.

فرستادن دیدگاه

بستن popup دیدگاه

فرستادن دیدگاه